Türkçe  |  English
> Biz Sizi Arayalım > Biz Sizi Arayalım

Biz Sizi Arayalım !

Köy Tavuğu Yatırımı

MÜYAP katılımcılarına kümes hayvanlarınada yatırım yapabilme seçeneği sunarak günümüzde en büyük sıkıntılardan birisi haline gelen doğal yumurtayı halkımızın kullanımına sunmayı hedef etmektedir. Bilindiği üzere artık tavuklar suni yem ve gıdalarla beslenerek yumurta makinesine çevrilmiş durumdadırlar. Fakat bu tavukların her gün yumurtlaya bilmesini sağlamak ve elde edilen yumurtaların market raf ömrünü uzatabilmek adına doğal olmayan bir çok zorlamaya mağruz bırakılmaktadırlar. Yumurtaya lezzet ve besleyicilik yönünden

en büyük katkıyı sağlayan en büyük etken horoz ve tavuğun doğal yollarla kendi yaradılış gayesine uygun beslene bilmesidir.

Tavuklar horoz tarafından döllenerek yumurtladıklarında ancak yumurtaları gerçek bir yumurta hükmünü almaktadır. Fakat horozlu yumurtaların diğer yumurtalara göre raf ömürleri daha kısa olduğu için günümüzde salma tavukçuluk yapan bir çok işletme ve kişiler tarafından dahi horozlu doğal üretim tercih edilmemektedir.

MÜYAP kasten insanlarımızın doğal yumurtadan mahrum edildiği ve tavukların doğal yaşamlarının terk ettirilerek adeta hayvan zulmüne döndürülmüş üretim şekillerine alternatif olması maksatlı elinde bulunan geniş arazilerin değerlendirilmesi ve gerçek yumurtanın halkımıza sunulabilmesi için doğal köy tavuğu projesini hayata geçirmiştir. Bu projede tavukların doğal yaşantılarına müdahale edilmez. Tavuklar geniş mera alanlarında devamlı olarak serbest bir şekilde yer değiştirmeleri sağlanarak kendilerinin doğal olarak buldukları yiyeceklerle kendi hayatlarını sürdürmeleri sağlanır. Tabi ki mevsimsel şartlara bağlı olarak ve tavukların doğal yaşamlarında olması gerektiği şekilde bir verimlilikleri olur. Dar kafeslerde tutulan, suni yemle beslenen ve doğal olmayan aydınlatmalarla geceleri gündüzleri şaşırtılmış zulüm altında yumurtlamaya zorlanan tavuklar gibi yılda 280-320 adet gerçek bir yumurta olmayan yumurta türevleri veremezler. Ancak lezzetli sağlıklı besleyici gerçek yumurtalardan yılda ortalama 70 ile 110 yumurta arasında bir verime sahiptirler.

MÜYAP katılımcılarına sunulan köy tavuğu yatırım seçeneğine dileyen herkes 1 takım tavuk alarak bile projeye katılabilir.  Her 1 takım 12 tavuk ve 1 horozdan oluşur. Takım başı katılımcılara aylık 40 yumurta üzerinden hesaplamaları yapılarak kira ödemeleri yapılır. Katılımcılarımız eğer dilerlerse 20 takım ve üzeri yatırımlarında kira almak yerine her 1 takım için 40 adet yumurtanın kendi adreslerine teslim edilmesini talep edebilirler ve yumurtalarını kendileri perakende olarak satarak daha çok kazanç elde edebilirler. 20 takım tavuk bedeli 10.000 TL' dir. 20 takım tavuk için aylık 800 adet yumurta adrese teslim edilir. Ortalama organik köy yumurtası perakende satışı tane fiyatı 75 kuruş - 1.25 TL arasındadır. 

 

  • Dilediğiniz kadar takım tavukla üretime katılabilirsiniz.
  • 20 takım ve üzeri yatırımlarınızda aylık kiranız yerine istihkakınız olan yumurtaların tarafınıza teslim edilmesini talep edebilir ve yumurtalarınızı perakende olarak kendiniz satışını yaparak çok daha fazla kazanabilirsiniz.
  • Sözleşme sonunda dilerseniz tavuklarınızı teslim alabilirsiniz yada her 1 takım tavuk için 100 TL tavuk parası hesabınıza ödeme yapılır.
Muyap 8941

Milli Üretim Köy Tavuğu Yatırımı, Milli Üretim Yatırım Araçları, Köy Tavuğu Yatırımı