Türkçe  |  English
> Biz Sizi Arayalım > Biz Sizi Arayalım

Biz Sizi Arayalım !

Sıkça Sorulan Sorular

Müyap Nedir ?

Toplu üretim organizasyonları yaparak, katılımcılarının sahip oldukları tarım arazisi, traktör, çiftlik, canlı hayvan, enerji üretim tesisleri gibi mülkleri katılımcılarından kiralayarak mülk işletmeciliği yapan, her katılımcısının müstakil olarak sahip olduğu mülkleri kurum bünyesinde kiralayarak bir araya getirip bir bütünün oluşmasını sağlayan kurumdur.

MÜYAP organizasyonlarından kimler faydalanabilir?

Müyap organizasyonlarına sadece kayıtlı ve onaylı üyeleri katılabilirler.

MÜYAP'a nasıl kayıt olup, üye olabilirim?

Kayıt olmak için öncelikle kayıt formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurup başvuru yapmanız gerekmektedir. Kayıt formunda referans kısmına kurumda kayıtlı ve onaylı olan üyelerden birinin referansını yazmanız sizin kayıt işlemlerinizin kesin ve hızlı olarak tamamlanmasını sağlayacaktır. Eğer ki sistem içinde tanıdığınız size referans olacak bir üye yok ise kayıt başvurunuz incelenerek kurum bütünlüğüne ve ilkelerine uygun görülmeniz durumunda kayıt işleminiz gerçekleştirilecektir.

MÜYAP'a üyelik ücretli midir?

Üyelik ücretsizdir. Her hangi bir aidat ödemesi yoktur.

MÜYAP'a üye olunca yatırım yapmak yada mülk satın almak zorunlu mudur?

Müyap üyesi olduğunuzda kurum organizasyonlarından faydalanma ve katılabilme hakkı kazanmış olursunuz. Üye olduğunuzda yatırım yapmak her hangi mülk sahibi olarak kuruma kiraya vermek zorunda değilsiniz.

MÜYAP'ta yatırım nasıl yapılır?

MÜYAP yapacak olduğu üretimler için ihtiyacı olan araç gereçlerin tamamını katılımcılarına sunmuş olduğu 6 farklı yatırım seçeneği ile temin eder. Katılımcılar kendilerine sunulan seçeneklerden dilediklerini seçerek kurumun ihtiyaç duyduğu araç gereç ve mülklerden kendi bütçelerine uygun olanlarını seçerek öncelikle kendilerine resmi olarak tapu ruhsat noter satışlarıyla satın alırlar. Satın alıp sahibi oldukları mülkü kuruma kiraya vererirler. Böylece sahip oldukları mülk kendi yatırım araçları olmuş olur.

MÜYAP ve bankacılık arasında ne fark vardır ?

Bankalar katılımcılarından paralarını kiralayarak, para işletmeciliği yaparlar. Bankalar katılımcılarından aldıkları paraları başka katılımcılarına kiraya vererek paranın işletilmesini ve aylık kira kazancı getirmesini sağlarlar. Bankaların para alıp para vererek yaptıkları işlerden elde edilen gelirle ödedikleri aylık yada yıllık kira ödemelerine faiz denir. MÜYAP ise katılımcılarından para almaz ve para işletmeciliği yapmaz. Katılımcılarının kendilerine ait olan taşınır taşınmaz canlı cansız gerçek mülkleri kiralar. Katılımcılarından kiralamış olduğu mülkleri kendisi işleterek üretimlerden elde ettiği gelirle katılımcılarına sahip oldukları mülklerin aylık kira ödemelerini yapar. Buradanda açık olarak anlaşıldığı üzere bankalar para işletmeciliği yaparak paranın kirası olan faiz ödemesi yaparlar MÜYAP ise mülk işletmeciliği yaparak, mülkten elde edilen gelirle mülk kira ödemesi yapar.

MÜYAP BDDK yada SPK tarafından denetlenir mi?

Hayır denetlenmez. BDDK bankaları denetlemekle yetkili ve sorumlu bir kurumdur. Bankaların ise denetlenmesi para işletmeciliği yaptıkları içindir. Çünkü para genel yapısı itibariyle kimin eline geçerse onun olan ve her hangi noter yada resmi daire tarafından seri numaraları üzerinden sahiplenilemeyen bir takas aracıdır. Bu sebeple para üzerinden işlem yapan bütün kurumlar katılımcılarından aldıkları paraların güvencede olduğunu gösterebilmek adına bddk gibi kurumların denetimine gözetimine ve hatta iznine tabi olmak zorundalardır. Devletimiz bddk aracılığı ile vatandaşının emeğinin karşılığı olan paranın güvenliğini sağlamaya çalışmakatdır. SPK ise menkul kıymetler dediğimiz gerçekte tüzel kişilere yani şirketlere ait olan taşınır taşınmazların bir kısmının yada tamamının karşılığında mülklerin gerçek tapu ruhsat devirlerini yapmadan katılımcılarına bu tapu ve ruhsatlara karşılık gelen hisse senedi gibi kağıt basabilme ve dağıta bilme yetkisi veren ve basmış oldukları kağıtlar aracılığı ile vatandaştan para toplayan şirketleri denetleyen bir kurumdur. Yatırımcıların paralarına karşılık verilen kağıtların hiç birisi gerçek tapu ve ruhsatlar olmayıp gerçek tapu ve ruhsatların değer bazında bir kısmına denk geldikleri varsayıldığı için borsa aracılığı ile tapu ve ruhsat devri yapmadan kağıt basarak hisse satışı yapan şirketlerin bastıkları kağıtlara karşılık gelen gerçekte mülklerinin olup olmadığı SPK tarafından denetlenerek vatandaşların paraları güvence altına alınmaya çalışılır. Açıklamasını yaptığımız bddk ve spk kurumlarımızın MÜYAP organizasyonlarında denetleyecekleri yada güvence verebilecekleri bir durum yoktur. Çünkü MÜYAP katılımcılarına kendisine ait fabrika tarla yada diğer mülklerin hisse senetlerini vermez bilakis katılımcılarına ait olan tapu, ruhsat ve noter satışlı gerçek mülklerini onlardan kiralar. Bu sebeple katılımcılarından para toplamadığı onların devlet tapusu ruhsatı yada noter satışıyla gerçek manada sahip oldukları mülklerine kiracı olarak kullanım hakkı elde etmesinden dolayı katılımcılarının zaten en baştan zarara uğrayabilecekleri para kaybedecekleri bir durum söz konusu olmadığından para işletmeciliği yapan kurumları denetleyen kurumlarımız tarafından denetlenmez.

Yabancı Ülkede Gurbetçiyim MÜYAP katılımcısı olup, yatırım yapabilir miyim?

MÜYAP katılımcısı olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde gerçek taşınır taşınmaz canlı cansız mülklerin sahibi olabiliyor olmanız size MÜYAP katılımcısı olabilme şansı vermektedir. Şansı vermektedir diyoruz çünkü kurumumuz her parası olanın yada her mülke sahip olabilecek olanın kiracısı ve işletmecisi olmayı kabul etmemektedir. Sadece Anadolu'yu ve milletimizi seven bayrağımızla kan bağı olan vatanadaşlarımızın sahip oldukları mülkleri işeletmeyi ve Anadolu insanının bu topraklar üzerinde üretilecek olandan haklı zenginlikler elde etmesini birinci öncelik olarak görmektedir. Bayrağımızla ve Anadoluy'la bağı olan her vatandaşımızın kurumumuzda yatırım yapma ve haklı zenginlikler elde etme hakkı vardır. Dünyanın neresinde olduğunuzun bir önemi yoktur.